Коронавірус залишиться назавжди?

Дата: 
с 15-02-2021 по 31-12-2021
Тип события: 
Акция
 
Коронавірус залишиться назавжди: інтерв'ю з відомим епідеміологом
 
Чого чекати українцям влітку
Ганна Іваницька 31 березня, 17:36
 
31 березня в Україні офіційно зареєстровано 549 випадків захворювання COVID-19, 13 людей померли, 8 одужали. Всього ж у світі понад 800 тисяч хворих. Коронавірус продовжує активно поширюватися по всьому світу.
 
3 березня у світі: Найбільше смертей зафіксовано в Італії - 14 681 людей, в Іспанії - 11 198, США - 7 152 і Франції - 6 507. У Китаї - 3 330 осіб. Всього в світі 1 099 389 інфікованих, одужали 226 603 осіб
 
Чого чекати Україні? Детальніше про новий вірус і засоби профілактики сайту "Сегодня" розповіла Людмила Мухарська, лікар-епідеміолог, заслужений лікар України і екс-заступник головного санітарного лікаря України. Вона була заступником саме у той час, коли у світі вирував вірус SARS. Тоді злагоджена робота медиків і санепідемслужби не допустили епідемії в Україні.
 
Людмила Мирославівна, правильні заходи вжиті Україною? Вчасно ввели карантин? І чи потрібно щось ще для посилення заходів безпеки?
У нас на той момент не було великого поширення вірусу, реєструвалися лише поодинокі випадки. І, враховуючи, що карантин – запобіжний захід, все було зроблено правильно. Я як лікар-епідеміолог вважаю, що все ж таки треба було розглянути питання про ізоляцію всіх людей, які приїжджали до нас з-за кордону. Вже зараз частина з них пройшла б обсервацію і повернулася додому.
 
На сьогодні в Україну повернулося понад 100 тисяч людей. Багато говорять, що обсервація такої кількості українців була б занадто складною. Можливо, але вона економічно вигідніше, ніж закрити потім всю країну на карантин. Можна було б знайти приміщення санаторного типу, будинки відпочинку, нефункціонуючі дільничні лікарні і помістити туди тих що приїхали на ізоляцію, як це було у Нових Санжарах. Організувати їм харчування, медсупровід, охорону. Я думаю, це було б набагато дешевше. І не було б зараз у нас такого "головного болю" у вигляді тих, хто не дотримуються самоізоляції після приїзду з-за кордону.
Треба було розглянути питання про ізоляцію всіх людей, які приїжджали до нас з-за кордону.
І з точки зору захисту громадян, обов'язковка обсервація усіх приїжджіх була б правильною. Тим більше, що це передбачено законодавством. Але цим знехтували. Було прийнято рішення відправити людей на самоізоляцію. Цей метод застосовувався в багатьох країнах світу, але виявився недостатньо ефективним. Італія починала із самоізоляції і вірус вийшов з-під контролю, і зараз ситуація там, як бачимо, дуже нехороша.
 
На даний момент потрібно розробити заходи контролю за людьми, які на самоізоляції. Тим більше, що таких людей велика кількість. Контроль за ними має бути посилений. Люди ізолюються куди? У свої сім'ї. Ідеально було б, якби повернувся з-за кордону чоловік перебував у якомусь окремому приміщенні. Але у нас люди живуть сім'ями в одному будинку або квартирі. Тому приїхали повинні дотримуватися суворих правил поведінки. А ті люди, які з ними живуть, повинні розуміти, що вони теж в свою чергу стає тими, хто може нести інфекцію за межі свого будинку. У ідеалі вони також, разом зі своїм колишнім членом сім'ї, повинні сидіти вдома на самоізоляції.
Потрібно розробити заходи контролю за людьми, які на самоізоляції.
 
На жаль, у нас є випадки, коли приїхали з-за кордону і не те, що не дотримувалися самоізоляції, а вийшли на роботу, спілкувалися з безліччю людей. Це небезпечно, тому що хвороба має досить великий інкубаційний період. Треба було все врахувати і дохідливо пояснити людям, чому треба сидіти вдома. Добре, що вже прийняли рішення обов'язково направляти людей, які приїжджають в Україну, на 14 денну обсервацію.
В Україні серед хворих більше молодих людей до 40 років. Про що це говорить? Адже китайські медики розповідали, що група ризику – це літні люди?
Є кілька груп ризику: люди старшого віку і ті, хто має хронічні захворювання з ослабленою імунною системою. Часто ці дві групи ризику збігаються. Але зрозуміло, що люди можуть мати якісь захворювання в молодому віці. Не виключений той факт, що у нас літні люди не такі рухливі, як люди в Італії та Іспанії. Наші дідусі і бабусі сидять вдома, особливо в холодну пору року, коли не посидиш на лавочці, не погуляєш. Все це впливає на те, що у нас частіше хворіють люди працездатного віку. Крім того, з-за кордону повернулися люди середнього віку, які працювали в країнах Європи або відпочивали на популярних курортах. І тут залежить, як вони далі будуть себе вести. Якщо будуть контактувати з людьми старшого віку, то не виключено, що далі у нас піде захворювання серед групи літніх людей 65+. Що ж стосується дітей, то вони переносять захворювання або дуже легко, або навіть без симптомів. Але і серед діток є ті, у кого імунітет ослаблений. Зараз робити якісь висновки по захворюваності серед різних вікових груп – рано. У нас ще дуже мало випадків.
 
Як Ви вважаєте, чи правильно роблять, що спочатку людей з симптомами ГРВІ тестують на грип, а тільки потім, після отримання результатів, на COVID-19? Може в організмі бути 2 вірусу одночасно. Можна говорити, що людина з позитивним результатом на грип може бути заражений і коронавірусом.
Так, буває мікс-інфекція. І був випадок у нас в країні, коли захворіла медпрацівник. Їй провели дослідження на грип – воно показало позитивний результат. Жінку лікували саме від грипу, до неї приходили колеги. Звичайно, не було ніяких протиепідемічних заходів, ізолювання. В результаті – колеги теж захворіли, у них підтвердилася коронавірусна інфекція. Тільки тоді вже зробили дослідження і першої хворої жінці. Виявилося, у неї були і грип, і коронавірус.
Що ж стосується дітей, то вони переносять захворювання або дуже легко, або навіть без симптомів.
Спочатку, дійсно, людині з симптомами вірусної інфекції, проводили дослідження на грип. Якщо він був негативним, то робили на коронавірус. Матеріали відсилали в лабораторію у Київ для підтвердження, і на це йшло 3-4 дні. А ці дні, поки людина чекала результату дослідження, могла вільно пересуватися та контактувати. І природно розносила інфекцію. Тому треба тестувати не одне за одним, а хоча б одночасно, щоб не втрачати час.
Як лікар-епідеміолог скажу: в першу чергу важливо тестувати людей, які приїжджають з інших країн і можуть бути носіями. При підтвердженні такого вірусу людину треба негайно ізолювати для запобігання ланцюжка поширення захворювання.
 
У нас, що масово повертаються з-за кордону люди, спочатку не тестували. Тому реальну ситуацію на сьогоднішній день ми не знаємо. А щоб приймати якісь управлінські рішення, потрібно знати реальну цифру хворих. Зараз ситуація змінилася. Але ми все одно тестуємо тільки вже хворих. Напередодні нарешті прийнято рішення тестувати всіх приїжджаючих, але ми вже пропустили початок епідемії.
Розкажіть про маски, будь ласка. Потрібно їх носити? Чи ефективні вони?
Маски повинні носити люди, які хворі: кашляють і чхають. Ці маски захищають людей, з якими спілкуються хворі. Здорові люди не носять масок, особливо, якщо вони на вулиці. Але є категорії здорових людей, яким сьогодні треба носити маски. Це насамперед ті, хто доглядає за хворими, в яких з ними дуже тісний контакт. Зараз потрібно носити маски в закритих приміщеннях: у транспорті, в магазині, в аптеці.
Але при цьому важливо розуміти, що робити це потрібно правильно! Маска повинна щільно прилягати до обличчя, закриваючи рот і ніс. Одноразову маску потрібно змінювати кожні 2-4 години або раніше, якщо вона стала вологою або брудною. Повторно надягати маску не можна ні в якому разі. І знімати їх потрібно правильно, за завушні поворозки, не торкаючись ні в якому разі зовнішньої сторони.
 
Абсолютно будь-яка маска має бар'єрну функцію. Людина несвідомо кілька разів у хвилину доторкається до обличчя (ніс, рот, очі). Маска не дає людині чесати щоки, ніс так часто, як раніше.
Адже, як передається вірус? Наприклад, хвора людина чіпає якийсь предмет, його ж торкається і здоровий, який може потерти відразу очі або почухати ніс. Так вірус проникає в організм.
Зараз потрібно носити маски в закритих приміщеннях: у транспорті, в магазині, в аптеці
Від вірусу маска не захистить. Ніяка. Ні хірургічна, ні марлева, ні тканинна. Головне – не допустити потрапляння крапель (слини, мокротиння), в яких міститься вірус. Вони досить великі. Маска їх не пропустить.
Найефективніші засоби – респіратори. Будь-які інші виконують тільки бар'єрну функцію.
Можна гуляти на вулиці під час карантину? Особливо з дітьми.
Можна. Але важливо не те, як людина буде гуляти, а то, як він добереться до місця прогулянки. Ми повинні вийти з дому, натиснути кнопки ліфта, помацати ручки дверей, поручні. Поки людина дійде до вулиці і повернеться додому, вона буде торкатися багатьох речей. І ці моменти найнебезпечніші. Якщо батько впевнений, що дитина не буде нічого торкатися (чужі іграшки, гойдалки, дитячі гірки) і вони будуть гуляти вдвох, то можна піти погуляти. Але ми ж розуміємо, що це навряд чи буде одна мама з однією дитиною. Як ми бачимо, парки заповнені людьми, діти спілкуються, мами розмовляють. Так гуляти не треба! Краще тоді відкрити вікна і провітрити квартиру.
 
Потрібно зміцнювати імунітет? Деякі радять їсти лимони, імбир, часник, цибулю, додавати у всі страви куркуму. Наскільки ці засоби ефективні?
Всі ці продукти на вірус ніяк не впливають. Це все можна їсти, вітамінізувати організм. Зміцнення імунітету – це далеко не імбир з часником. Це правильний спосіб життя: правильне харчування, повноцінний сон, зволоження слизових носа, провітрювання приміщення, нормальна вологість у квартирі і багато-багато інших спільних заходів. Але навіть якщо людина буде вести правильний спосіб життя, але при цьому не мити руки, не дотримуватися карантину, то нічого не допоможе. В даній ситуації саме гігієна і мінімізація контактів – основні заходи профілактики.
Що таке колективний імунітет, на який всі сподіваються, і коли він може з'явитися в Україні?
Всі сподіваються на колективний імунітет. Зрозуміло, що велика кількість людей перехворіє. Багато – безсимптомно. Звичайно, колективний імунітет виробиться. Але це не станеться сьогодні-завтра. Потрібен більший часовий інтервал, щоб люди перехворіли і одужали. Але вірус до кінця не вивчений. Як він поведе себе надалі, чи він повернеться восени, наскільки активним буде він, – рано припускати.
 
Можна сподіватися, що з настанням літа інтенсивність коронавіруса зменшиться. Чи є сенс продовжувати карантин на червень-липень?
Можна припустити, що влітку вірус слабшає. Ультрафіолетове випромінювання згубно впливає на вірус. Високі температури вірус гірше переносить, ніж низькі. Коли люди в закритих приміщеннях, то вони частіше хворіють. А прийде літо, будуть відкриватися вікна, з'являться сквознячки. Це також може вплинути на послаблення вірусу.
В даній ситуації саме гігієна і мінімізація контактів – основні заходи профілактики.
Якась кількість людей перехворіє і повинно бути затихання. Знову ж таки, це припущення, ніхто 100% гарантії не дасть. А далі потрібно буде спостерігати вже восени, як буде вести себе цей вірус. Багато вчених вважають, що він закріпиться в людській популяції назавжди. І настане такий момент, що новий вірус SARS-COV-2, можливо, стане звичайним для людини вірусом, таким же, як грип, який сезонно буде викликати гострі респіраторні захворювання.
За Вашими прогнозами, коли може з'явиться вакцина і ліки від коронавіруса? І як скоро вони можуть потрапити в Україну?
Вакцина буде, в кращому випадку, через рік. Потрібно проводити ряд клінічних досліджень на людях, а це непростий і тривалий процес. На даний момент немає специфічного лікування, яке б впливало на коронавірус. Жодного препарату з доведеною ефективністю немає. Але саме по собі лікування є. Багато країн експериментують і знаходять комплекс лікувальних заходів та препаратів, які можуть впливати на швидке одужання хворих. Своїми успіхами вони діляться з іншими країнами. Тому з учорашнього дня в Україні прийнято рішення дозволити лікування хворих на COVID-19 що до протоколів інших країн.
Дуже багато людей у нас в країні перехворіло в січні-лютому незрозумілими ГРВІ з важкими ускладненнями. На Тернопільщині було зафіксовано 22 смерті від вірусної пневмонії. Можна сказати, що вже тоді в Україні був коронавірус? Чи можна вважати, що яка-то кількість людей у нас вже їм перехворіла?
Ми про це ніколи не дізнаємося, якщо не проведемо тестування людей, які перехворіли у січні, лютому, грудні. Є тест-системи, які визначають наявність антитіл. Якщо людина перехворіла, вірусу вже немає, але є антитіла, які виникли в організмі у відповідь на вірус, для захисту від нього. Антитіла можуть бути в організмі досить тривалий період часу.
 
А Ви можете прокоментувати ситуацію у наших сусідів у Білорусі? У них немає карантину, кордони не закриті, масочного режиму немає. Є хворі на коронавірус, але не в загрозливих масштабах. Чим це пояснити? Ми чогось не знаємо?
У них уповільнилося поширення коронавирусной інфекції. Тут чітко спрацювала санепідемслужба, яку в Україні бездумно ліквідували. Білоруси спочатку визначили першого чоловіка, який приїхав з іншої країни, маючи всі симптоми вірусної інфекції. Йому тестово підтвердили коронавірус. Менше, ніж за добу (!) були встановлені і знайдені всі, з ким він контактував, а це близько 200 людей. Їх ізолювали на строгий карантин. І вірус далі не пішов. Це класична робота епідеміологів.
Система СЕС у них спрацювала дуже злагоджено і швидко.
А у нас тим часом вже більше 5 років медичні вузи навіть не готують епідеміологів та санітарних лікарів. Чи вважаєте Ви, що ця ситуація змусить по-іншому подивитися на такі важливі професії і відродити санітарно-епідеміологічну службу?
Вже призначений головний санітарний лікар, але далі якихось реальних рухів у цьому напрямку я не побачила. Одного головного санлікаря недостатньо, щоб злагоджено і ефективно запрацювала вся система. Я сподіваюся, що надалі будуть зроблені якісь кроки. Зараз, може бути, просто не до цього.
Так, медичні вузи вже більше 5 років не випускають ні епідеміологів, ні лікарів-гігієністів. Слава Богу, що ще залишилися епідеміологи на місцях. Хоча далеко не скрізь. На сьогодні таких фахівців катастрофічно мало, багато хто після ліквідації СЕС просто перекваліфікувалися, багато хто просто пішли.
Сподіваємося, що сьогоднішня драматична ситуація поверне розуміння значущості санепідемслужби і таких професій, як епідеміолог, лікар-гігієніст, санітарний лікар.

 

Добавить в Twitter

Додати відгук

Plain text