Місто-пам'ятник Кам'янець-Подільський

Краєвид на місто зі Старої фортеці

Місто Кам'янець -Подільський розташоване у Хмельницькій області , має мешканців трохи більше 102 тис. чол. і є третім за кількістю пам'яток архітектури в Україні після Київа та Львова. Місто має поділ на "Старе місто" і мікрорайон " Новий план" . Старе місто розташоване на півострові в петлі річки Смотрич і з'єднується з Новим планом Новопланівським мостом , а з Подільською фортецею - Замковим мостом. Будучи одним з найдавніших міст України , та розташоване серед унікального ландшафту каньйону річки Смотрич з кількістю історико- архітектурних пам'яток XI -XIX століть більше 200 найменувань - Старе місто внесене до списку кандидатів всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.

   

Виникнення Кам'янець- Подільського відносять глибоко до домонгольського періоду історії України , а перші офіційні згадки зустрічаються у давньоруському літопису під 1228 роком. Звільнене у 1362 р. від монголо- татар литовським князем Ольгердом і зручно розташоване на перетині торгових шляхів до Європи місто швидко розвивається. Вже у 1374р. литовські князі Кориатовичі проголосили в місті Магдебурзьке право і заклали кам'яну фортецю , яка і зараз є головною визначною пам'яткою міста . Саме при литовських князях місто стає головним торговим і культурним центром краю. З середини XV століття Поділля входило до складу Речі Посполитої. У Кам'янці-Подільському проживало кілька громад , найчисельнішими були : польська , вірменська і русинів- так тоді звалися  українці. Для тих часів Кам'янець -Подільська фортеця була неприступною фортифікаційною спорудою і перебувала у центрі національно -визвольної війни українського народу. Восени 1648 р. фортецю марно облягав полковник Війська Запорізького Максим Кривоніс , у квітні- травні 1651 облогу вели козаки полковника Івана Богуна , у липні 1662 фортеця та місто були в облозі 60 -ти тисячного війська самого Богдана Хмельницького , восени 1653 р . під стінами міста стояла сорокатисячна татарська орда , а у 1655 р. козаки спільно з московським загоном боярина Бутурліна також намагалися оволодіти фортецею - місто і фортеця вистояли. У 1665 р. Гетьманом Правобережної України стає Петро Дорофійович Дорошенко ( 1627-1698 ) , який в нестримній боротьбі за збереження Гетьманщини і своєї влади спирається на турків і у 1669 р. переходить у підданство турецького султана -в цей час Лівобережна Україна повністю переходить під протекторат Російської імперії. У 1671 р. Польща починає відвойовувати у Дорошенко міста , на допомогу йому приходить турецьке трьохсоттисячне військо на чолі з султаном Махмед IV і окупує Правобережну Україну аж до Львова , наслідком такої навали став Бучацький мир і Кам'янець-Подільський опинився під владою турецького султана до 1699р. , до підписання Карловицького миру . У цей період у  місті влаштовується  резиденція бейлербея кам'янецького Галіль -паші. Протягом 27 років турки прагнули надати місту вигляд мусульманського релігійного і культурного центру : був відремонтований замок , а міст до нього придбав сучасний вигляд і деякий час звався турецький міст;  Кафедральний собор Петра і Павла був перетворений на мечеть - до нього був прибудований мінарет. Після повернення Кам'янця-Подільського Польщі українцям і євреям було заборонено тут селитися , а саме місто почало відбудовуватися - сюди стали повертатися римсько- католицькі чернечі ордени .

 

 

Однак XVIII століття принесло до Польщі занепад , винятком не став і Кам'янець . До 1790р. в Кам'янці не залишилося жодного сліду від релігійно- національної толерантнсті , в місті залишилися одні поляки. На тлі постійних набігів гайдамаків , розбійницьких зграй , утримувати  фортецю та гарнізон для варшавської метрополії ставало все важче. Фортеця частково перетворилася на в'язницю і місце страти . Тут же - у Кам'янець- Подільському зійшла зірка Софії Глявоне - Потоцької на честь якої Станіслав Щенскій - Потоцький побудував Софіївський парк . У 1781 р. Кам'янець -Подільський відвідав останній король Польщі Станіслав Август Понятковский , на честь нього і було збудовано тріумфальну арку , що виконана у стилі бароко - ворота ведуть до Петропавлівського костелу . ( Сьогоднішні туристи загадують під нею свої бажання. )

 

  

У 1793 році у наслідку другого розподілу Речі Посполитої Російскоя імперія отримала українські області - Поділля і Волинь , а разом з ними і Кам'янець-Подільський , пізніше ці землі увійшли до складу Української Радянської Республіки , з 1991 - Україна .
 
На сьогоднішній день для слов'янського туриста однією з перших пам'яток міста є знову відбудований собор Олександра Невського. Собор був побудований у 1893 р. до 100-річчя приєднання Поділля до Росії . Та у 30- ті роки минулого століття був розібраний вщент у пориві боротьби з будь-яким віросповіданням на території СРСР. Собор відновлений у 2000 р. за старовинними кресленнями на народні пожертвування.

У 1918 р., у складні роки громадянської війни на території сучасної України, Поділля входило до складу Української Народної республіки зі столицею в Кам'янці-Подільському. Республіка проіснувала три роки-до 1920 р.,  залишивши спадщину -Кам'янець-Подільський національний університет імені Івана Івановича Огієнка-першого свого ректора. 

Цікавий факт: історію в новоствореному університеті викладав Дмитро Дорошенко-прямий нащадок Гетьмана Петра Дорошенка.
 

У всі віки- і до 1954 р. місто Кам'янець-Подільський було столицею Поділля, але з яких причин радянська влада перенесла столицю у  Хмельницький- абсолютно незрозуміло. І хоча місто Хмельницький також виникло в середні останнього тісячоліття і має чимало пам'яток старовини- Кам'янець-Подільський залишається по праву головною меккою туризму на Поділлі.

 

 

Добавить в Twitter

Додати відгук

Plain text