Кава по віденськи

У наш час кава залишається чи не найбільш затребуваним напоєм екскурсійного, кулінарного туризму і навіть біля багаття, з легким димком, цей напій набуває неабиякого смаку. Зайдіть сьогодні у будь-який супермаркет України і познайомтеся з різноманітністю пропонованої кави в поєднанні не тільки арабіки та робусти, але і не менш приємних кулінарних прянощів - крім цього торгівля пропонує зерна кави з різних країн світу. У роки радянської влади кава була дефіцитним товаром і не всі задавалися питанням: - "Як на Україні вперше з'явився такий шляхетний напій?"

Кофе в зернах Кофе в зернах

"Кава по віденськи" - цей крилатий вислів актуальний і зараз, адже Відень вважається першою з європейських столиць, що прийняла смак незвіданого напою завдяки вихідцю з села Кульчиці, що поблизу Самбора Львівської обл., Юрію Францу Кульчицькому (1640-1694). У молодості Кульчицький приєднався до Запорізьких козаків і ходив з ними на турків, кілька років був у полоні, вивчивши турецьку мову і звичаї. Вже будучи віденським купцем, відмінно знаючи турецьку мову, він відзначився в битві під Віднем у 1683 р, отримавши в нагороду 300 мішків кави, що залишила при втечі армія великого візира Османської імперії Кара-Мустафи. Легенда свідчить, що з рештою Юрій Кульчицький відкрив першу кав'ярню у Відні де, в запорізькому жупані і шароварах, особисто подавав каву з додаванням молока і цукру - "кава по віденськи". Вдячні австрійці встановили пам'ятник козаку Юрію Кульчицькому на місці його кав'ярні. Не забули свого галицького козака і львів'яни, адже за легендою - він також перший відкрив кав'ярню і у Львові в 1683р .. Пам'ятник Юрію Кульчицькому встановили на площі ім. короля України - Русі Данила Галицького (1201-1264). А каву по віденьськи можна скуштувати у ресторані Split, що розтащований у центрі міста Львів на площі Адама Міцкевича, або замовити солодощі до кави за інтернет-адресою split.lviv.ua/ru/restaurant/about-restaurant.html.

Так історично і вийшло, що кава з'явилася на Україні завдяки Османській імперії з якою вели нескінченні війни Запорізькі козаки - вони ж першими за львів'ян випробували і навчилися готувати цей чудовий напій від турків. Слід зазначити, що через гіркуватий смак кава не мала широкого поширення у ті далекі часи і у запоріжців застосовувалася в основному як чудодійний напій що бадьорить від сну у походах та на сторожі. На Західній Україні кава вперше з'явилася після походів відомого турецького завойовника Махмеда II, коли він намагався у 1476р. завоювати Хотин, в наслідку - він втік з залишками 200 тисячного війська і залишив під стінами Хотинського замку мішки з незрозумілими зернами, гіркими на смак і більш схожими на горох.
 

Памятник Юрию Кульчицкому Памятник Юрию Кульчицкому. Львов.

Добавить в Twitter

Додати відгук

Plain text