Великий пасхальный піст

Великий весняний піст в цьому році починався 7 березня, зразу опісля Колоїдиці(Масленица-рус). За християнським обрядом таїнство Великого пісту і весь його сенс зводяться до скорботних часів, коли Ісус Христос постив у пустелі сорок днів. Під час Великого пісту організм людини готується до Великодня - святому Воскресінню, головному християнському святу Воскресіння Ісуса Христа.

 

 Великий піст триває 40 днів плюс останній тиждень перед Великоднем - Страсна седмиця. У цьому році - з 7 березня по 24 травн, Пасху - всього 48 днів. Саме слово піст і поняття постити завжди означають вживання у їжу пісних, нежирних продуктів та страв.

 

 Однак суворе дотримання посту повинні і зобов'язані виконувати християни яким це належить за статусом - священнослужителі, монастирські ченці, службовці церков і монастирів. Глибоко віруючі християни можуть відходити від суворих правил за своїм переконанням або за погодженням зі своїм християнським наставником. У будь-якому випадку правила вживання у їжу нежирних продуктів дотримуються по-різному по всій Україні протягом всього Великого посту. Це перевіряється дуже просто - завжди в цей час дешевшають яйця на ринку і свиняче м'ясо теж. Слід зауважити, що під час заборон християнського віросповідання на території України за Радянської влади, населення декілька забуло що таке піст і відійшло від суворих канонів цього священого дійства.

 

Сьогоднішнє молоде покоління України майже не дотримується пісних днів. Однак популярними залишаються страви з пісних сортів риби у вигляді ролів і суші. Сприяє розширенню асортименту суші і кількість ресторанів, що пропонують їжу на виніс та пандемія коронавирусу COVID-19.

Суши Ролл

Дотримання суворого посту передбачає відмову від жирної їжі тваринного походження - м'ясо, молоко, яйця і їх похідні. До рибних продуктів теж є обмеження, але не настільки істотні. Крім цього, за поняттями християнської церкви, деякі морепродукти такі як: кальмари, восьминоги, раки, креветки, мідії та ін. не вважаються рибними продуктами. Тому християнське віросповідання допускає їх вживання в суботні та недільні дні посту.

 

 З огляду на глобалізацію, часи пандемій і зайнятість сучасного покоління українці все ж готують під час Великого посту безліч страв з морепродуктів щоб урізноманітнити своє меню більш ситними стравами: гарячі супи, рибний борщ, випічка з рибою, салати з морепродуктами без майонезу, на оліі.

 

 Навіть зі смаженої риби страви дозволені на свята Благовіщення і Входу Господнього в Єрусалим. Рибний борщ буде вельми доречним в ці дні. Для тих хто ніколи не готував рибний борщ в Україні, але знає як готувати звичайний український борщ з квасолею (або - без) і засмажкою з червоного столового буряка, моркви і цибулі - зробимо підказку:

- Для рибного борщу годиться практично будь-яка риба, але краще - лин або короп;

- Засмажки повинно бути так багато, щоб викладена разом з капустою до закінчення варіння вже смажена шматочками риба, не потонула, а залишилася на поверхні і борщ кипів ледве-ледве на слабкому вогнищі 5-7 хвилин. Порційні шматочки риби залишаться цілими, а капуста буде злегка хрусткою. Таким чином Ви уникнете дрібних кісток в самому борщі.

 

 Хоча ..., сучасна молодь вважає за краще замовити роли, щоб дійсно зробити собі святковим стіл на Благовіщення і не тільки.

Добавить в Twitter

Додати відгук

Plain text